RSS

Pružnost Pevnost II – postupy počítání jednoduchých příkladů a tipy ke zkoušce

19 ledna

vutPrvní termín PPII mi nevyšel i přes dosti pracnou a důslednou přípravu a další máme v úterý. Cože jsem to tam vlastně pokazil? Napadlo mě, že bych zde mohl zveřejnit několik tipů u zkoušejícího pana profesora Floriana.

Předem ale nějaké postupy k řešení jednoduchých úloh, vynikající pomůcka k zápočtu, avšak ne zrovna úžasná ke zkoušce. Ta je totiž těžká jen z hlediska uvolnění prutů či rotačně symetrických těles, které bývají v 99% složená. K tomu ale později, v další aktualizaci / novém příspěvku.

Všechny postupy jsou v rozlišení 2 480px × 3 507px. Takže přiblížit a studovat, či vytisknout na A4.

• Lomová mechanika ~ zde

• Únava materiálu ~ zde

• Válcová tělesa ~ zde

• Rotující stěny ~ zde

• Rotačně symetrické – Desky ~ zde

• Rotačně symetrické – Skořepiny ~ zde

Dále k tipům:

Tip č.1:

Pokud je skořepina vetknutá do nosníku, mohu jako okrajové podmínky dát Moment, Natočení, Posuvy i Síly = 0. To však neplatí, pokud je skořepina na konci svařená dokonale se stěnou/deskou. V místě svaru totiž nemůžete dát okrajové podmínky = 0, ale nachází se tam síly, momenty i posuvy. U svaru tedy můžete použít pouze deformační podmínky: natočení1=natočení2, moment1=moment2 a podobně.

Příklad skořepiny svařené s deskostěnou

Příklad skořepiny svařené s deskostěnou

Tip č.2:

Pokud se v zadání vyskytuje skořepina navařená na něco, co se pohybuje, není to deska! Není stěna! Ale je to deskostěna… V uvolnění pak deskostěnu rozložíte na stěnu + desku.
Stěna může obsahovat radiální síly, radiální posuvy a omega, deska poté axiální síly či momenty.

Deskostěna, uvolnění, OP, DP

Deskostěna, uvolnění, Okrajové podmínky, Deformační podmínky

Tip č.3:

Pan profesor Florian zásadně prakticky všechno ohřívá či ochlazuje. Proto si procvičte látku z PPI o ohřívání prutů, co pro ně platí, a také co se s ním stane, když do protivky působí síla. Malá ochutnávka:

Pokud ohřívám prut, který má volný konec:

Ohřátí prutu bez reakce

Ohřátí prutu bez reakce

Pokud ohřívám prut, který má na konci reakci (třeba spojen s dalším prutem a dle deformační podmínky pro $u_1=u_2$ a následného výpočtu Castiglianovou větou, ze které dostanu $F$), tak se to prodloužení prodlouží, ale poté stáhne trochu zpět právě díky té proti-síle:

Ohřátí prutu s reakcí

Ohřátí prutu s reakcí

Tip č.4:

Pokud člověk nedokáže napsat ohybový a kroutící moment v jedné třetině dvaceti-poschoďového tobogánu s měnícíma se průměrama, tuhostma, sklonem a ještě afektován a křiven blízkou malou černou dírou, že to vypadá jako sluchátka od MP3, když je vytáhnete z kapsy, tak se ani Florian nekouká dál…
Celá PPII je „hovadina“, kterou musíte umět na zápočty. Na zkoušce je to vše jen o PPI, uvolnění a okrajových podmínkách.

Tip č.5:

Jakmile vysvětlí poslední příklad, tak skákat přes lavice, hlavy a odrážet se od hrudníků chlapů v lavicích (přiznejme si to, nemáme tu moc holek) = hnát se do fronty, jinak stihnete i mnohachodový oběd, kdy vás obsluhuje číštník s lokální amnésií, kdykoli mu řeknete o první chod… Předklad: fakt si počkáte.

Tip č.6:

Naučit se teorii. Není jí moc a jsou to body zdarma. Pokud začínáte (cvika řekněme min 15b) s 15-20b a potřebujete 30/50 z písemky, nebo s 35b jen za teorii + min. zápočet a potřebujete už jen 15/50b z písemky… Uvolnění + částečné uvolnění + SR + Castiglian a vyřešení neznámé síly / momentu = 10-15bodů…. Další prekérnosti okolo PPII 10b. Skořepina: Uvolnění, napsání okrajových podmínek, deformačních podmínek = 15b. 10b za zbytek.

Ohledně teorie bych měl velmi dobrou pomůcku na učení. Nese jednoduchý název ANKI. Netuším, co to znamená. Ale prakticky to funguje na způsobu Memostation (kterému jsem nepřišel moc na chuť), nebo přendávání papírků z jedné kapsy do druhé (pokud uhodnete), či vrácení zpět do té samé kapsy (pokud neuhodnete). Je to velmi dobrá pomůcka pro učení angličtiny a dalších jazyků, tak mne napadlo, proč to nezkusit aplikovat i na Pružinu 🙂

anki-logo

 Anki / Ankidroid  

Screenshot_2013-01-20-01-32-12

Screenshot_2013-01-20-01-00-10Domácí web najdete zde, nebo rychleji:

• Instalační soubor pro Windows (verze 2.05) – zde
• Aplikaci pro Androidzde (doporučuji pro majitele „chytrých“ telefonů, aby začaly být opravdu chytré)

Zpracoval jsem kolekci teoretických otázek pro tento program, ke stažení najdete kolekci – >> ZDE <<.

Prozatím obsahuje pouze 35 otázek a odpovědí, z nichž jsou některé lehce nepřehledné, takže to ještě v průběhu 19-22.1 přepracuji a zlepším.
Tento styl učení -opravdu- doporučuji. Na zkoušce minulý týden tam bylo 9/10 zde zpracovaných otázek, takže jsem měl 16 bodů, ani jsem nevěděl jak.

• Edit [ 20.1.12 ] ~ přidal jsem dalších 10 otázek a přepracoval asi 20 stávajících k lepšímu = 45 otázek
• Edit [ 23.1.12 ]
~ přidal jsem dalších 7 otázek = 52 otázek

Tip č.7:

Naučte se, co zrovna píšete za podmínky. Existují totiž dvojího druhu:

Okrajové podmínky dáváme je tam, kde víme, že bude nula (či víme, jaké je tam posunutí / natočení / moment) a díky nic počítáme poté konstanty $C_1$, $C_2$, $A$, $B$. Např:

Okrajové Podmínky

Okrajové Podmínky

Deformační podmínky dáváme tam, kde víme, že obě tělesa mají v jednom místě stejný charakter natočení / stejný moment / posunutí / sílu. Např:

Deformační Podmínky

Deformační Podmínky

Tip č.8:

Pokud něco rotuje, způsobí to tlak na vnitřní stěnu nádoby – skořepiny – válce.
Spočítá se jako poměr síly $F_0$ ku poměru plochy. Ale lepší bude hádám psaná forma:

Postup spočítání tlaku ve skořepině v závislosti na rychlosti otáčení

Postup spočítání tlaku ve skořepině v závislosti na rychlosti otáčení

Tip č.9:

U Floriana se vyplatí mluvit, mluvit a mluvit. Pokud tam nic nemáte, nic k tomu asi neřeknete. Ale i když je půl příkladu špatně, pokud to obkecáte a budete dělat, že „jste to popletli, ale víte to“, nějaké cenné body vám určitě dá. Byl tam člověk, který to měl hned ze začátku špatně a z 25b z příkladu mu udělil 11 (prakticky za nic). Je to férový zkoušející, který se vás nesnaží potopit 🙂

 

Posted by on 19.1.2013 in Pružnost Pevnost II, Škola

1 Comment

Tags: , ,

One response to “Pružnost Pevnost II – postupy počítání jednoduchých příkladů a tipy ke zkoušce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *